Συνοπτική παρουσίαση των αρχείων

Το αρχειακό μας υλικό εντάσσεται σε τρεις (3) γενικές κατηγορίες:

Στα εκπαιδευτικά αρχεία ( σχολικές μονάδες Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης, Διευθύνσεις και Γραφεία των αντίστοιχων βαθμίδων)

Στα διοικητικά αρχεία ( δημόσιες υπηρεσίες, Ν.Π.Δ.Δ.)

Στα δημοτικά αρχεία ( Ο.Τ.Α. - Δήμοι, πρώην Κοινότητες).

Το διαθέσιμο στο κοινό, καταγεγραμμένο, ταξινομημένο και αρχειοθετημένο υλικό αποτελείται, μέχρι στιγμής, από 65 αρχειακά σύνολα μήκους 105 γρ. μέτρων περίπου, με παλαιότερη χρονολογία συγκροτημένων αρχείων το 1920. Υπάρχουν και κάποια μεμονωμένα έγγραφα του 1912, σχετικά με την απελευθέρωση της Έδεσσας από τους Τούρκους .

Οι αρχειακές συλλογές με τις παλαιότερες χρονολογίες τεκμηρίων, οι οποίες αποτελούν το 1/3 του συνόλου του ταξινομημένου αρχειακού υλικού, είναι οι εξής:
Αρχείο Δήμου Έδεσσας: 1926-1993,
Αρχείο του 1ου Ενιαίου Λυκείου Έδεσσας "Νικόλαος Οικονομίδης": 1921-1996,
Αρχείο του Δήμου Σκύδρας 1920-1997
Αρχείο Ταχυδρομικού Ταμιευτηρίου Έδεσσας 1921-1995
Αρχείο Δημοτικού Σχολείου Υδραίας, εκπαιδευτικής περιφέρειας Αλμωπίας 1930-1988.

Πρόσφατες χρονολογικά αρχειακές συλλογές (μετά το 1950) προέρχονται από διάφορους φορείς αρχείων του ευρύτερου Δημόσιου Τομέα, όπως ο Ο.Α.Ε.Δ., η Δ.Ο.Υ., η Υ.Δ.Ε. (Υπηρεσία Δημοσιονομικού Ελέγχου), το Τμήμα Εμπορίου, το Τμήμα Συγκοινωνιών, τα Ασφαλιστικά Ταμεία (Τ.Ε.Β.Ε.), τα ΕΛ.ΤΑ. κ.λ.π.

Το αταξινόμητο και μη καταγεγραμμένο αρχειακό υλικό που έχει εισαχθεί στην υπηρεσία μας ανέρχεται σε 121 φακέλους και 220 βιβλία (Πρωτόκολλα, Ευρετήρια, Βιβλία Εφορίας κ.λ.π.) και προέρχονται από τα αρχεία της Δ.Ο.Υ. Έδεσσας, των Διευθύνσεων Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Πέλλας και του Ταχ. Ταμιευτηρίου Έδεσσας.