Ιστορικό

Το 1993 είναι το έτος έναρξης λειτουργίας της υπηρεσίας. Μέχρι το Σεπτέμβριο του 1994 στεγάζεται στο κτίριο του Γενικού Λυκείου Έδεσσας και συγκεκριμένα σε γραφείο του 3ου ορόφου (Γραφεία Δ/νσης Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης), 15 τ.μ. περίπου. Υπήρχε ευτυχώς η δυνατότητα χρήσης τμήματος του υπογείου για την αποθήκευση κάποιου αρχειακού υλικού από δημόσιες υπηρεσίες που είχε υποστεί τη διαδικασία της εκκαθάρισης.
Το Σεπτέμβριο του 1994, με την έγκριση και την αρωγή της Δ/νσης Β/θμιας Εκπ/σης και του Δήμου Έδεσσας η υπηρεσία μεταστεγάζεται στο Τ.Α.Δ. Έδεσσας (Αθλητικό Γυμνάσιο), ιδιόκτητο ακίνητο, μισθωμένο από τη Δ/νση Β/θμιας Εκπ/σης Ν. Πέλλας, καταλαμβάνοντας τον 4ο όροφο συνολικού εμβαδού 100τ.μ. περίπου.
Η εγκατάστασή μας εκεί αποδείχτηκε εφήμερη (μέχρι τον Αύγουστο του 1995), εφόσον χαρακτηριζόταν από καθεστώς φιλοξενίας. Αφού εξαντλήθηκε κάθε προοπτική εξασφάλισης στέγασης σε δημόσιο χώρο (επαφές με την Τοπική, τη Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση και διάφορους άλλους φορείς), κινηθήκαμε προς την κατεύθυνση μίσθωσης ακινήτου κατάλληλου για τη στέγαση των "Γ.Α.Κ.- Αρχεία Ν. Πέλλας".

Οι γραφειοκρατικές και οι κάθε είδους δυσκολίες που ανέκυψαν δεν επέτρεψαν την έγκαιρη εγκατάστασή μας στο υπό μίσθωση ακίνητο, με αποτέλεσμα να υποχρεωθούμε σε νέα ολιγόμηνη μετεγκατάσταση (Αύγουστος- Νοέμβριος 1995), στο ισόγειο κτιρίου της Νοσηλευτικής Σχολής Έδεσσας, εμβαδού 40 τ.μ., περίπου, που μας παραχωρήθηκε από το Δ.Σ. του Γενικού Νομαρχιακού Νοσοκομείου Έδεσσας.

Τέλος, από το Δεκέμβριο του 1995, η υπηρεσία των "Γ.Α.Κ.-Αρχεία Ν. Πέλλας" στεγάζεται στο 1ο όροφο 5όροφου κτιρίου, καταλαμβάνοντας χώρο 200τ.μ. σε απόσταση 300μ. από τη κεντρική πλατεία της πόλης, 100μ. από το σταθμό υπεραστικών λεωφορείων, 1χλμ. περίπου από το σταθμό του Ο.Σ.Ε. και 600 περίπου μέτρων από το Διοικητήριο που στεγάζει την πλειοψηφία των δημόσιων υπηρεσιών.

Λειτουργία

Η υπηρεσία λειτουργεί όλες τις εργάσιμες ημέρες και ώρες (καθεστώς δημόσιας υπηρεσίας) και είναι ανοικτή στο ερευνητικό κοινό, στους μαθητές και φοιτητές και εν γένει σε κάθε ενδιαφερόμενο στην ιστορική έρευνα ή στην αναζήτηση συγκεκριμένων προσωπικών του στοιχείων, υπό τους όρους βέβαια που προβλέπει η σχετική νομοθεσία.